SPORT / Běh

Popis: Joyciline Jepkosgei.
Joyciline Jepkosgei.
2.4.2017

Čtyři světové rekordy v Praze

PRAHA

Praha se při Sportisimo 1/2Maratonu Praha dočkala čtyř světových rekordů. Sportisimo 1/2Maraton Praha ovládla v historickém maximu hvězda RunCzech Racing Teamu Joyciline Jepkosgei.

Hvězda RunCzech Racing Teamu Joyciline Jepkosgei jarní Prahou prolétla ve fantastickém čase 1:04:52, světové půlmaratonské maximum posunula o 14 vteřin a jako první žena historie se dostala pod hranici 65 minut. Aby toho nebylo málo – mezičasy Joyciline na 10, 15 a 20 kilometrů jsou rovněž novými světovými rekordy.

Fantastické výkony žen podtrhla také druhá běžkyně v cíli - obhájkyně loňského prvenství Violah Jepchumba se svým výkonem zařadila na čtvrté místo historických tabulek. Také mezi muži se běželo proklatě rychle, když se vítězný Etiopan Tamirat Tola časem 59:37 dostal pod magickou hodinu. A aby úspěchů nebylo málo, jeden si připsal také Jiří Homoláč, ten výkonem 1:03:23 překonal český rekord závodu a zapsal si nové osobní maximum. Češkám podle očekávání kralovala Eva Vrabcová.

Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, neskrýval dojetí z fantastického výsledku členky RunCzech Racing Teamu. „Když jsme se Zane Bransonem přišli s projektem RunCzech Racing Teamu, o tomhle momentu jsem se neodvažoval ani snít. Chtěli jsme především rozvíjet mladé talenty a dopřát jim pocit vítězství. A po třech letech tvrdé práce jsme dnes byli nádherně odměněni. Díky, Joyciline!“

Samotná vítězka jakoby v cíli nemohla uvěřit tomu, co v pražských ulicích předvedla, až do cílové rovinky navíc vůbec nevěděla, na jaký čas běží. „Běžela jsem si svůj vlastní závod a nechala jsem se řídit vlastním tělem. Ještě teď si nejsem jistá, jestli jsem světový rekord opravdu zaběhla. Na startu jsem jednoduše chtěla běžet na sto procent a nechat na trati všechno pro svůj tým RunCzech Racing,“ smála se šťastná Joyciline Jepkosgei, která přitom v Evropě běhá necelý rok. Její první mezinárodní (a rovnou vítězný) závod byl Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary loni v květnu.

Joyciline Jepkosgei závod rozběhla opravdu hodně rychle a první světový rekord přišel už v polovině závodu, kdy časem 30:04 překonala legendární Paulu Radcliffe. A členka RunCzech Racing Teamu světová maxima i nadále sbírala jako jablka ze stromu. Nové historické maximum s razítkem Prahy na 15 kilometrů má hodnotu 46:14, dvacetikilometrový rekord nyní zní 1:01:40. Stranou rozhodně nemohou zůstat ani výkony ostatních žen. Čas 1:05:22 by Violah Jepchumba v kterémkoliv z dřívějších ročníků stačil k suverénnímu vítězství, dnes se však obhájkyně loňského prvenství musela spokojit s druhým místem. Jako třetí pak do cíle při svém půlmaratonském debutu doběhla Fancy Chemutai. I její čas 1:06:58 znamená pokoření hranice absolutní světové špičky.

Světové rekordy nicméně ještě projdou procesem ratifikace, aby bylo jisté, že vše proběhlo ve stoprocentním souladu s pravidly.

Tříletou nadvládu keňských běžců se na Sportisimo 1/2Maratonu Praha povedlo zlomit etiopskému závodníkovi. Tamirat Tola, bronzový medailista ze závodu na 10 000 metrů na olympiádě v Riu, kromě Keňanů pokořil časem 59:37 i hodinovou hranici, i ta znamená světový čas. „Zaběhl jsem si osobní rekord, takže jsem samozřejmě šťastný. Jsem velmi spokojený s tím, co jsem v Praze ukázal. Možná by to jednou šlo ještě rychleji, ale teď si užívám svůj dnešní výsledek,“ řekl v cíli Tamirat Tola. Druhé místo mezi muži vybojoval další zástupce RunCzech Racing Teamu Josphat Kimutai Tanui, ten při svém evropském a půlmaratonském debutu zaběhl čas 1:00:38 a ve finiši přespurtoval bronzového Geoffrey Yegona (1:00:41).

Dařilo se také českým zástupcům. Jiří Homoláč se na aprílový závod od ledna připravoval v Keni, a i když mu útok na vysněnou hranici 63 minut nakonec nevyšel, s časem 1:03:23 byl i tak spokojený. Český Keňan do cíle navíc doběhl v novém českém rekordu závodu, ten doposud držel Jiřího trenér, Róbert Štefko.  „Jsem hodně rád, že mám český rekord, to je jasné. Závod se od začátku pro mě vyvíjel dobře, až někam do patnáctého kilometru se mi dařilo držet naplánované tempo na čas pod 63 minut. Potom jsme trochu zpomalili, ale za osobní rekord zlepšený skoro o půl minuty se nemůžu zlobit,“ zmínil Jiří Homoláč. Za ním se v cíli seřadili Vít Pavlišta (1:06:34) a Jan Janů (1:07:54).

Česká jednička Eva Vrabcová si sice osobní rekord z Prahy neodváží, ale ani ona se rozhodně nemá za co stydět. „Bohužel jsem trochu přepálila začátek, první kilometry v tempu 3:05 byly vážně hodně rychlé. Můj vodič Ondra Fejfar mi říkal, ať zpomalím, ale já se řídila svými pocity, ty byly dobré. Nakonec to nevyšlo, ale na rekord rozhodně budu chtít zaútočit v Ústí nad Labem,“ tvrdila odhodlaně česká jednička, té nakonec stopky naměřily čas 1:11:45. Za Evou Vrabcovou se v cíli seřadily Barbora Jíšová (1:18:51) a Dagmar Rychnovská (1:20:15).

Autor / zdroj: Tadeáš Mahel

Doporučujeme

Za lékařskými kapacitami na Polikliniku na Národní

Zdravotní péče v 11 lékařských oborech je poskytována podle mezinárodních standardů moderní medicíny. Poliklinika na Národní nabízí i unikátní program léčby nemocí hudebníků. Přijít lze bez objednání. www.poliklinikanarodni.cz

Autopůjčovna Automoc

Naše autopůjčovna je vám k dispozici každý den od 7:00 do 20:00 hodin, včetně víkendů a svátků. Nabízíme pronájem vozů Škoda za bezkonkurenční ceny. Adresa provozovny: Chodská 25, Praha 2, tel: 605 043 834, www.automoc.eu .

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Premiéra představení Rekviem za nekonečno

Česká premiéra nového představení Pražského komorního baletu Rekviem za nekonečno choreografa Tomáše Rychetského je takřka za dveřmi.

Post

Můžete při nákupu v e-shopu zboží vždy do 14 dnů vrátit? Kdepak, existuje řada výjimek

Většinou dobře víme, že při nákupu v internetovém obchodě můžeme odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Z každého pravidla však existují vý

Post

Po sto letech má pražské hlavní nádraží nově opravené zastřešení nástupišť

Památkové chráněná střecha nad nástupišti hlavního nádraží v Praze je jako nová. Poprvé po sto letech prošla velkou rekonstrukcí, která zajistila nové

Reklama

www.beautyexpo.cz

Reklama

PARTNEŘI

studioamos.cz Poliklinika na Národní Centrum celostní medicíny ČÍNSKÝ LÉKAŘ www.conpass.cz Stellis s.r.o. garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz www.beautyexpo.cz AURUM AESTHETIC CLINIC s.r.o. Autopůjčovna Automoc

REKLAMA