VĚDA A TECHNIKA / Příroda

24.6.2013

Evropská komise může pomoci vlkům v Beskydech

BESKYDY

Evropská komise začala s vyšetřováním, které by mohlo pomoci vlkům vyskytujícím se v Beskydech. Prověřuje totiž povolený odstřel, při kterém na Slovensku každoročně přichází o život kolem 120 vzácných šelem.

Komise s vyšetřováním začala na základě žádostí Hnutí DUHA Olomouc, slovenských i polských ekologických organizací a stovek dopisů občanů ze všech tří států.

Protože v Beskydech zatím nevznikla soběstačná populace vlků, jejich výskyt závisí na příchodu zvířat ze sousedních států, především ze Slovenska. Ale soustavný povolený odstřel za hranicemi způsobuje, že vlci se do Beskyd nevracejí.

Hnutí DUHA, které na česko-slovenském pomezí provádí sledování a ochranu velkých šelem, v uplynulých třech letech zaznamenalo jen velmi sporadický a nepravidelný výskyt vlků. Například loni se jednalo o jediný doložený případ, kdy byla nalezena mrtvá vlčice, kterou srazil automobil nedaleko Valašského Meziříčí.

Přestože kvótu na lov vlků úřady stanovují každý rok, neexistují žádné věrohodné informace, kolik vlků na Slovensku žije a jak velký zásah do jejich populace lov představuje. Oficiálně úřady odhadují, že na Slovensku žije pouze 202–410 vlků.

V poslední lovecké sezóně bylo na Slovensku uloveno 150 vlků a za posledních deset let padlo téměř 1200 vzácných a chráněných šelem.

Vedle povoleného odstřelu brání návratu vlků také pytláctví a neprostupné dálnice či železnice – na důležitých místech totiž často chybí průchody, kudy by vzácné šelmy mohly bezpečně projít.

Evropskou komisi na nesoulad mezi povolovaným odstřelem vlků a evropskou legislativou upozorňovalo slovenské Lesoochranárske zoskupenie VLK a před dvěma roky se k němu přidaly také české a polské ekologické organizace: Hnutí DUHA Olomouc a Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Vlk je plně chráněný v sousedních státech: Česku, Polsku i Maďarsku. Rovněž podle unijní legislativy, na které se členské státy EU dohodly, patří mezi prioritní druhy, které bude Evropa společně chránit. Evropská komise, která byla pověřena, aby hlídala dodržování schválených pravidel, proto zahájila proti Slovensku speciální vyšetřování, tzv. infringement, kterým vyšetřuje porušení mezinárodní legislativy. Pokud Slovensko nezjedná nápravu, může celý případ skončit před Evropským soudním dvorem.

Autor / zdroj: Miroslav Kutal

Doporučujeme

Autopůjčovna Automoc

Naše autopůjčovna je vám k dispozici každý den od 7:00 do 20:00 hodin, včetně víkendů a svátků. Nabízíme pronájem vozů Škoda za bezkonkurenční ceny. Adresa provozovny: Chodská 25, Praha 2, tel: 605 043 834, www.automoc.eu .

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Collegium 1704 zahajuje sezónu Händelovým Resurrezione

Do nové sezóny 2019/20 vstupuje orchestr Collegium 1704 uvedením slavného oratoria na biblický námět La Resurrezione (Vzkříšení) z raného období tvorb

Post

Hlavní město částečně zpřístupnilo prostor u Stalinova pomníku

Pražský magistrát po zjištění výsledků dílčích testů částečně zpřístupnil prostory u Stalinova pomníku. Vzhledem k bezpečnosti ho nechá nadále monitor

Post

Další Stylový večer ve Velkém sále Novoměstské radnice

"Božský Amadé a il Divino Boemo" je název dalšího koncertu z cyklu Stylových večerů, který propojí kompoziční odkaz dvou velkých klasiků

PARTNEŘI

Autopůjčovna Automoc www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA