AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis:
Autor / zdroj: virtualni.praha.eu
29.4.2019

Radní hlavního města rozhodli o rekonstrukci Libeňského mostu

PRAHA

Pražští radní rozhodli o variantě rekonstrukce Libeňského mostu a zároveň zrušili dvoumiliardovou zakázku na demolici mostu a stavbu nového rozšířeného, kterou plánovala předchozí koalice. Na doporučení Kloknerova ústavu při ČVUT dojde během rekonstrukce k výměně konstrukce rámových předpolí a k zesílení obloukové části mostu vysokohodnotným betonem. Unikátní most s kubistickými prvky se dočká první kompletní opravy od svého otevření v roce 1928.

„Kloknerův ústav zvažoval ekonomickou náročnost, dobu výstavby a dosažení zatížitelnosti. Na stůl jsme dostali všechna fakta, podle kterých jsme se rozhodli pro konkrétní variantu rekonstrukce. Studie jasně ukázala, že můžeme zachovat cenné detaily jako lampy a schodiště, maximum autentických materiálů a konstrukčních prvků a zároveň dosáhnout dlouhé životnosti mostu,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Adam Scheinherr. Rekonstrukce mostu by měla podle studie trvat zhruba dva roky a náklady na ni se pohybují okolo 500 milionů korun.

V usnesení současně radní zrušili zadávací řízení na demolici a nový most. „Definitivně jsme odmítli zbourání mostu a dvoumiliardovou zakázku na rozšíření a stavbu nového mostu, které při možnosti citlivé rekonstrukce nedávaly smysl,“ vysvětlil Adam Scheinherr.

Koalice se k opravě mostu zavázala ve svém programovém prohlášení. V listopadu 2018 zadala Kloknerovu ústavu vypracovat studii. Odborníci pod vedením ředitele doc. Jiřího Kolíska připravili čtyři varianty rekonstrukce a z nich doporučili tu s výměnou konstrukce rámových předpolí a zesílením obloukové části mostu. V souladu s doporučením odborníků pak Výbor pro dopravu a pražští radní rozhodli o realizaci právě této varianty. Během rekonstrukce dojde k odtěžení a výměně zásypu klenbových pasů včetně opravy hydroizolací, odvodnění, rekonstrukce roznášecí betonové desky pod vozovkou a současně k zesílení klenbových pasů nadbetonávkou.

„Vyřešení budoucnosti Libeňského mostu a časový horizont rekonstrukce má dopad na celou lokalitu Palmovky a jejího rozvoje, proto se jedná o klíčovou městskou investici. Funkční a opravený most vrátí život a umožní dopravní plnohodnotné dopravní napojení lokalit zejména na straně Prahy 8 a jistě pomůže iniciovat další městské i soukromé investice,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček. 

Libeňský most je ve velmi špatném stavu, do nosné konstrukce zatéká a rámové konstrukce na předpolích jsou provizorně podepřeny. Architektonicky bezcenná předmostí budou muset být vzhledem k havarijnímu stavu plně nahrazena, a to buď kopií, nebo se postaví podle původních nákresů architekta Janáka či podle doporučení architektů a urbanistů.

„Pravidelně teď most kontrolujeme a zajišťujeme jeho údržbu včetně provizorního podepření. Ještě letos také začneme s prvními opravami, na které využijeme původní stavební povolení a které celou rekonstrukci urychlí. Za provozu dojde k osazení jímek okolo pilířů a ty spolu se základy budou opraveny a zesíleny,“ doplnil Adam Scheinherr.

Během celkové rekonstrukce klenbové části se bude muset most uzavřít pro dopravu. Přerušení dopravy ukázaly jako nutné všechny čtyři varianty předložené Kloknerovým ústavem a je odhadováno od konce roku 2021.

Autor / zdroj: Vít Hofman

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Praha a Brno žádají poslance o možnost stanovit pravidla pro provozování sdílených kol a koloběžek

Praha a Brno usilují o posílení pravomocí obcí v případě sdílené elektromobility. Praha a Brno vyzvaly poslance, aby zohlednili specifickou situaci ve

Čeká nás výměna starých kotlů na tuhá paliva. Většinou za dva roky, ale v Praze už letos na podzim!

Staré kotle na tuhá paliva, které splňují podmínky pouze první a druhé emisní třídy, nebude možné už od září 2022 pod hrozbou vysokých pokut provozova

DNES SE STALO

KULTURA6. června 1933

v Candemu v americkém státě New Jersey bylo otevřeno první autokino na světě.

KULTURA6. června 1965

vydala anglická skupina Rolling Stones svou nejznámější skladbu Satisfaction.

ZÁBAVA6. června 1984

dokončil Alexej Pažitnov první hratelnou verzi hry Tetris, nejslavnější počítačové hra všech dob.

POZVÁNKA OBRAZEM