KULTURA / Divadlo

Držitel Grammy Oran Etkin se vrací s unikátním workshopem pro děti
Lektorem a průvodcem festivalu Mladí ladí jazz bude opět izraelsko-americký jazzman a držitel Grammy Oran Etkin. 
Autor / zdroj foto: Anna Vašátková

BRNO / DĚČÍN / OSTRAVA / OLOMOUC / PRAHA

V dubnu se vrací série interaktivních koncertů pro děti pod vedením držitele Grammy Orana Etkina v rámci mezinárodního festivalu Mladí ladí jazz. Pod značkou Mladí ladí dětem zvou organizátoři děti od 3 do 10 let i jejich rodiče do brněnského Klubu Leitnerova, kde 21. dubna izraelsko-americký jazzman Oran Etkin představí zároveň unikátní vzdělávací metodu Timbalooloo. S metodou slaví úspěchy nejen v USA, kde si ji oblíbily i děti hollywoodských hvězd, ale i v řadě evropských zemí. Oran Etkin unikátní vzdělávací metodu předvede také v Děčíně, Ostravě, Olomouci a Praze.

Pomocí zábavných her, příběhů a písní klarinetista Oran Etkin dokazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti si tak hravě osvojují základy hudebního a kulturního světového dědictví, aktivně se zapojují a nemusí znát hudební teorii ani hrát na jakýkoliv nástroj.

„Dítě je schopné mluvit plynule jazykem hudby, aniž by se muselo zamýšlet nad gramatickými pravidly,“ říká k workshopu sám Oran Etkin a dodává: „Timbalooloo je klíčem k tomuto jazyku.“ Timbalooloo nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu.

Na mimořádné koncerty mohou děti i jejich rodiče zavítat 8. dubna do děčínského zámku, 16. dubna do ostravského kulturního centra Cooltour, 20. dubna do Divadla K3 v Olomouci, 21. do brněnského Klubu Leitnerova a naposledy 23. dubna do hlavního města na Jatka 78. V letošním roce se projektu zúčastnilo přes 2000 dětí. Vstupenky je možné již nyní zakoupit v síti GoOut. Projekt Mladí ladí dětem je součástí mezinárodního hudebního festivalu Mladí ladí jazz.

Oran Etkin je znám jako světový jazzman, ale též díky interaktivní hudební výuce pro děti, kterou realizoval po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny, které se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Letos vydal nové album pro děti Finding Friends Far from Home, které vznikalo po celém světě, dokonce i v České republice na festivalu Mladí ladí jazz.

Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.

Do projektu se dlouhodobě snažíme zapojit i děti z vyloučených lokalit, dětských domovů či minorit,“ dodává za pořadatele Klára Břeňová, koordinátorka Mladí ladí dětem.

Na workshopech spolupracuje festival s řadou neziskových organizací. Již loni se poprvé dostala metoda unikátní metoda Tilbalooloo i do škol jako tříměsíční projekt, který byl určen pro učitele a děti druhých ročníků ZŠ. Vyškolený lektor po dobu tří měsíců docházel jednou týdně do třídy, kde spolu s učitelem vedl hodinu hudební výchovy za použití metody Orana Etkina. I letos tomu nebude jinak. Třída se před začátkem projektu zúčastní interaktivního koncertu pro děti s Oranem Etkinem a jeho českou kapelou.


PROGRAM MLADÍ LADÍ DĚTEM

08. 04.  17:00 DĚČÍN – Zámek Děčín
16. 04.  17:00 OSTRAVA – Cooltour
20. 04.  17:00 OLOMOUC – Divadlo K3
21. 04.  17:00 BRNO – Klub Leitnerova
23. 04.  17:00 PRAHA – Jatka 78


Mezinárodní festival Mladí ladí jazz má na naší i evropské hudební scéně mimořádné postavení. Jeho dramaturgie se zaměřuje zejména na mladé posluchače, tvůrce a interprety. Již deset let neustále vyhledává bez zábran ta nejzajímavější nová jména a představuje umělce, kteří vnáší čerstvý vítr do jazzového světa, překračují hranice stylů a žánrů a udržují tak jazz stále v kontaktu s mladým auditoriem.

Autor / zdroj: Anna Vašátková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.