KULTURA / Divadlo

Popis: Nová inscenace Cumulus s podtitulem Epos o turboměstě, potěší zejména milovníky betonové džungle a městského ruchu.
Nová inscenace Cumulus s podtitulem Epos o turboměstě, potěší zejména milovníky betonové džungle a městského ruchu.
Autor / zdroj: Divadlo DISK
6.3.2020

17 lidí se prodralo městským chaosem a vytváří v divadle DISK inscenaci o žití, spolužití a přežití

PRAHA

Autorská inscenace Cumulus s podtitulem Epos o turboměstě studentů Katedry alternativního a loutkového divadla (KALD) DAMU vychází ze čtyř různých přístupů k odlišným městským fenoménům, které tvoří jedno sdílené podobenství. Projekt, jenž vzniká jako kolektivní dílo všech studentů 3. ročníku režie, scénografie i herectví, bude mít premiéru 20. března v divadle DISK.

Pro lepší seznámení s tématem se celý ročník vydal do různých zákoutí pražské divočiny, kde zkoumal jednotlivé detaily, jakými jsou například estetika sídliště, navazování nových vztahů v tekutém městském prostředí, pohyb skrze matematiku městských ulic a diskurz fungování městského prostoru.

„Nejde o to, abychom vytvořili čtyři autonomní části jdoucí po sobě, ale abychom zkusili, jak mohou čtyři režijní přístupy fungovat simultánně v jednom prostoru. Inscenaci skládáme jako koláž obrazů. Nahlížíme na prostor a města ze čtyř různých perspektiv, přičemž každá má jiný autorský přístup, tempo, rytmus i trvání,” shoduje se tým režisérů, který tvoří studenti Johana Bartová, Emil Rothermel, Eliška Říhová a Zuzana Šklíbová.

Recyklovat vše, co město nabízí

Scénografie vychází z principu recyklace materiálu, které město samo nabízí. Jevištní prostor není definovaný scénografií, ba naopak scénografie je definována pohybem na jevišti. „Scénografie by měla představovat pro herce především výzvu,“ doplňuje scénografický tým. Jeho součástí jsou studenti Tereza Havlová, Veronika Traburová, Louis Traore a Jakub Šulík.

Hudba jako na safari

O hudební složku inscenace se postará Safari jazz Orchestra, hudebně improvizační těleso
s fluidním počtem hráčů, jehož jádro opět tvoří studenti Alterny. Toto uskupení funguje více než dva roky a při svých vystoupeních využívá klasické i méně běžné hudební nástroje.


INFORMACE O INSCENACI

veřejná generální zkouška: 19.3. v 11:00
premiéra:  20.3. v 19:30
nejbližší reprízy:
  23.3., 31.3., 7.4., 29.4.

režie: Johana Bartová, Emil Rothermel, Eliška Říhová, Zuzana Šklíbová

scéna/kostýmy: Tereza Havlová, Veronika Traburová, Louis Traore, Jakub Šulík

vedoucí produkce: David Nushart

produkce: Barbora Kollárová, Jakub Novotný


HRAJÍ STUDENTI 3. ROČNÍKU KATEDRY ALTERNATIVNÍHO A LOUTKOVÉHO DIVADLA

Kateřina Bejčková, Matouš Fendrych, Antonie Formanová, Leontýna Janků, Adam Páník,

Matěj Šíma, Matěj Šumbera, Sára Vosobová, Karin Vápeníčková.

Autor / zdroj: Kristýna Šestáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Ikona hip hopu Grandmaster Flash se po minulém triumfu vrací do ROXY

O jeho prvním pražském koncertu se povídá dodnes. Kdo to neprožil, mohl jen těžce litovat. Kdo to je? Pionýr hip hopu, otec mixování a scratchingu.

Do rodinky lemurů kata přibyla dvojčata

V pro veřejnost uzavřené Zoo Praha přivedla samice lemura kata Móni na svět dvojčata. Mláďata se narodila v pátek 13. března.

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM