Průmyslová výroba v ČR v posledním období roste a společně s ní se zvyšuje i potřeba nových hal a skladů. Pronájem skladů je poptáván především v Praze a okolí. Na zvýšený zájem podniků reagují investoři, kteří staví objekty nejen v blízkosti hlavního města, ale také u důležitých dopravních uzlů.
Plocha nově dokončených výrobních hal tak v polovině roku 2018 narostla o 13,1 %. Statistiky zveřejnilo sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum. Celkem v České republice na konci první pololetí bylo 7,35 milionů čtverečních metrů skladů a hal. Tato plocha odpovídá rozloze 163 Václavských náměstí.
Největší sklady vznikly v blízkosti Prahy
Ve druhém čtvrtletí roku 2018 bylo dokončeno 170 300 metrů čtverečních skladových a výrobních ploch ve 14 průmyslových parcích, nejrozměrnější z nich vznikly u Prahy. Do konce roku se plochy skladů a průmyslových hal k pronájmu ještě rozrostou. Na sklonku prvního pololetí totiž bylo rozestavěno dalších 566 300 metrů čtverečních.
Nové sklady k pronájmu v okolí Prahy a růst nájemného
K největším dokončeným projektům patří nový sklad v CTParku Prague East pro společnost Raben, který má rozlohu 26 300 metrů čtverečních. Finalizována byla také první část haly L2 v areálu Panattoni Park Prague Airport a hotov je i nový sklad pro společnost Vafo v Prologis Parku Prague Rudná.
Společně s poptávkou po pronájmu průmyslových nemovitostí vzrostlo i nájemné, a to o 3,5 % na 4,50 euro (zhruba 115,50 korun) za metr čtvereční měsíčně. Narostlo také nájemné za vestavěné kanceláře v halách. Zde se na konci pololetí 2018 platilo 8,50 až 9 euro (asi 218 až 231 korun) za metr čtvereční měsíčně.
Ochota investorů stavět nové skladovací a průmyslové objekty, a to i na spekulativní bázi, kdy zatím zůstávají bez konkrétního pronajímatele (takových staveb bylo ke konci pololetí 41 %), roste společně s poptávkou firem a příznivým ekonomickým výhledem. Podle Českého statistického úřadu stoupla průmyslová výroba v dubnu o 5,5 %. Česká bankovní asociace nedávno zveřejnila optimistický výhled pro období do konce roku 2019, který očekává vyváženou spotřebu a investice.
Právě dokončené skladovací prostory
Zhruba čtvrtina nových skladovacích ploch připadá na Prahu a její okolí, která je u firem oblíbená díky své strategické poloze a přístupu k dálniční síti. Příkladem jsou tři zmíněné projekty.
• CTPark Prague East se rozkládá v obci Nupaky jihovýchodně od Prahy a 400 metrů od Exitu 10 dálnice D1. Park je strategickým místem pro společnosti působící v logistice a oblasti e-commerce. K dispozici je 61 570 metrů čtverečních, dalších 59 620 je plánováno.
• Panattoni Park Prague Airport II – Pavlov je umístěný v Praze – Západ 2 kilometry od Exitu 12 dálnice D6.
• Prologis Park Prague Rudná je situovaný v Rudné u Prahy 800 metrů od Exitu 5 na dálnice D5.
Strategická výhoda Prahy
Výstavba logistických a průmyslových objektů není záležitostí pouze několika posledních let, i když v tomto období zaznamenaly výrazný rozvoj. V Praze začala už na konci 90. let. Vůbec první průmyslové parky určené k pronájmu byly postaveny v roce 1997 na západním okraji hlavního města u dálnice D5.
Praha je u investorů, firem a průmyslových podniků oblíbená z několika důvodů. Je zde vysoká koncentrace obyvatel. V aglomeraci hlavního města žije kolem 2,3 milionů lidí, což představuje přes 20 % celkové populace České republiky. Jsou zde nejen zákazníci, ale také potenciální zaměstnanci. Dalším plusem je strategická poloha Prahy. Největší koncentrace skladovacích prostor je u exitů podél dálnic D1, D5 nebo D6.