CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Jan Smekal
17.12.2018

Rekonstrukce slavného návratu T. G. Masaryka z exilu vlakem

PRAHA / BENEŠOV / TÁBOR / VESELÍ NAD LUŽNICÍ / ČESKÉ BUDĚJOVICE / HORNÍ DVOŘIŠTĚ

České dráhy ve spolupráci s Českosloslovenskou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem připravily jedinečnou rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Při neopakovatelné akci budou z rakousko-českých hranic do Prahy vypraveny dva speciální vlaky, přičemž jeden bude historický a na jeho palubě pojede Tomáš Garrigue Masaryk v podání herce Otakara Brouska a jeho kostýmovaný doprovod. Druhá souprava bude sloužit veřejnosti. Zažijte spolu s národním dopravcem skvělou atmosféru této významné historické události na vlastní kůži v rámci připomínky 100. výročí naší republiky.

Stylová rekonstrukce příjezdu prvního československého prezidenta je naplánovaná na 21. a 22. prosince a stejně jako před sto lety budou z jižních Čech do metropole vypraveny dva speciální vlaky. Ten první, s názvem T. G. M., bude patřit výhradně Masarykovi, kterého bude ztvárňovat známý herec Otakar Brousek. Na palubě s ním pojede doprovod v dobových kostýmech a početná skupina legionářů. Druhá souprava už bude vyhrazena veřejnosti a ponese název „100 let spolu“. Do čela expresu T. G. M. se postaví rakouská parní lokomotiva 310.23 přezdívaná „Hrboun“. Lokomotiva zapůjčená ze železničního muzea ve Strasshofu není konkrétní stroj, který vedl dobový vlak, ale jde o odpovídající typ lokomotivy.

Za lokomotivou bude řazen vůz řady Ca přezdívaný „Pancéřák“ a dále Masarykův salonní vůz řady Aza 080, salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este řady Aza 086, další dva „Pancéřáky“ a doprovodný vůz lokomotivy. Doprovodný expres „100 let spolu“ budou tvořit novější vozy soupravy Retro Ostravan řad Aa, ABa, WR, Ba a BDa a vlak povede vícesystémová lokomotiva řady 380 s unikátním polepem k výročí 100 let republiky. Tato souprava vyjede s pozvanými hosty v pátek 21. prosince v ranních hodinách naproti vlaku T. G. M. a odpoledne i celý druhý den již bude hrát doprovodnou roli s možností svezení pro širokou veřejnost. Jízdenky na tento spoj zakoupíte v e-shopu. Jízdní řád zvláštních vlaků T. G. M. a 100 let spolu, které pojedou ve dnech 21. a 22. prosince najdete zde.

Atraktivní předjíždění
Kvůli zajištění programu a organizaci příjezdu Masaryka do zmíněných destinací se budou oba vlaky v průběhu své cesty předjíždět. Cestující z doprovodného vlaku „100 let spolu“ tedy budou mít možnost vždy přivítat Masarykův vlak a jeho doprovod na nádražích v jednotlivých městech. Míjení obou expresů bude atraktivní nejen pro cestující, ale i milovníky železnice, kteří si hodlají pořídit z této mimořádné akce fotografie či video. Předjíždění vlaků je naplánováno v Rybníku, Chotýčanech, na dvojkolejce u Doubí u Tábora-Planá nad Lužnicí, estakádě v úseku Chotoviny (odb. Sudoměřice u Tábora) a v Senohrabech. Zájemci o akci, kteří nemají k dispozici dostatek času, aby absolvovali celou cestu zvláštním vlakem, mohou využít i pravidelné vlakové spoje ČD na trase Horní Dvořiště – České Budějovice – Veselí nad Lužnicí – Tábor – Benešov – Praha.

Právě ve zmíněných městech oba expresy zastaví, stejně jako před sto lety. Samosprávy připravily v rámci zastavení bohatý program. Horní Dvořiště se bude pyšnit koncertem živé hudby a vystoupení dětského sboru. Zde se zároveň Masaryk přivítá – již na českém území – se synem Janem. V Rybníku je naplánována výstava historických souprav a prezidentova zdravice. Jihočeská metropole se do oslav zapojí koncertem, velkolepým přivítáním T. G. Masaryka na nádraží, průvodem na náměstí Lannovou třídou a dalším přivítáním, tentokrát na radnici. V Českých Budějovicích prezident navštíví divadelní představení Republika, takový krásný sen a následně zde přenocuje, stejně jako obě vlakové soupravy.

Program zajištěn
Druhý den se při odjezdu z Budějovic obejde bez oficialit. Naopak jedinečná slavnost bude pokračovat ve Veselí nad Lužnicí. Opět si budete moci užít koncert, přivítání Masaryka krojovanými družičkami a krátký pozdrav všem přítomným. Ani v Táboře nebude nouze o živou hudbu a bouřlivé přivítání. Součástí programu je také vystoupení Masaryka na pódiu před nádražím, zbrojení lokomotivy historickou hasičskou stříkačkou a další kulturní program. Benešov nebude zajetý scénář měnit – koncert, zdravice a vypravení vlaku. Praha celou nevšední událost zakončí vskutku velkolepě, jak se na prezidentův majestát sluší a patří. Po příjezdu na hlavní nádraží a krátkém uvítání na peronu se Masaryk odebere před budovu, kde se setká se zástupci historických spolků. Následně odejde do Vrchlických sadů a představí se veřejnosti. Tím program nekončí. Pokračovat bude průvodem Opletalovou ulicí až na Václavské náměstí k soše sv. Václava. Po návratu do Vrchlického sadů následuje divadelní představení (Republika, takový krásný sen) a závěrečné zakončení dvoudenního programu.


Program ve městech v pátek 21. prosince
Horní Dvořiště
-
Koncert živé hudby
- Příjezd historického vlaku s Tomášem Garriguem Masarykem
- První přivítání na území republiky
- Setkání se synem Janem
- Vystoupení dětského sboru
- Vypravení vlaku do vnitrozemí

Rybník
-
Fototermín historické soupravy
- Zdravice TGM

České Budějovice
-
Koncert živé hudby
- Přivítání Tomáše Garrigua Masaryka na nádraží
- Historický průvod na náměstí Přemysla Otakara II.
- Přivítání prezidenta před radnicí
- Divadelní představení – Republika, takový krásný sen

Program ve městech v sobotu 22. prosince
Veselí nad Lužnicí
- Koncert živé hudby
- Přivítání TGM družičkami v krojích
- Zdravice TGM
- Vypravení vlaku do Tábora

Tábor
-
Koncert živé hudby
- Přivítání TGM
- Průvod před budovu nádraží
- Slavnostní přivítání TGM
- Vystoupení prezidenta na pódiu před nádražím
- Kulturní program
- Zbrojení lokomotivy historickou hasičskou stříkačkou
- Vypravení vlaku do Benešova

Benešov
-
Koncert živé hudby
- Zdravice TGM
- Vypravení vlaku do Prahy

Praha
-
Slavnostní příjezd TGM na hlavní nádraží
- Uvítání prezidenta historickými spolky před budovou nádraží
- Příchod TGM do Vrchlického sadů a slavnostní vystoupení pro veřejnost
- Seřazení a vypravení historického průvodu na Václavské náměstí
- Fototermín u sochy sv. Václava
- Návrat do Vrchlického sadů
- Divadelní představení – Republika, takový krásný sen
- Ukončení vzpomínkové akce

Autor / zdroj: cd.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Praha a Brno žádají poslance o možnost stanovit pravidla pro provozování sdílených kol a koloběžek

Praha a Brno usilují o posílení pravomocí obcí v případě sdílené elektromobility. Praha a Brno vyzvaly poslance, aby zohlednili specifickou situaci ve

Čeká nás výměna starých kotlů na tuhá paliva. Většinou za dva roky, ale v Praze už letos na podzim!

Staré kotle na tuhá paliva, které splňují podmínky pouze první a druhé emisní třídy, nebude možné už od září 2022 pod hrozbou vysokých pokut provozova

DNES SE STALO

KULTURA6. června 1933

v Candemu v americkém státě New Jersey bylo otevřeno první autokino na světě.

KULTURA6. června 1965

vydala anglická skupina Rolling Stones svou nejznámější skladbu Satisfaction.

ZÁBAVA6. června 1984

dokončil Alexej Pažitnov první hratelnou verzi hry Tetris, nejslavnější počítačové hra všech dob.

POZVÁNKA OBRAZEM