KULTURA / Stálé expozice

Popis: Přijďte zažít tmu.
Přijďte zažít tmu.
Autor / zdroj: Pixabay
Datum konání:

Při Neviditelné výstavě si vyzkoušíte, jak se žije lidem, kteří vůbec nevidí

PRAHA

Máte strach ze tmy? Děsí vás představa, že jednou přijdete o zrak? Nebo vás jen láká neobvyklé dobrodružství, při kterém budete objevovat svět mnohdy opomíjenými smysly? Pak je Neviditelná výstava tím pravým pro vás. Ukáže vám, že i nevidomí lidé se dokážou bavit a jejich svět je nečekaně pestrý. Děti se mohou těšit na speciální Pohádkovou prohlídku, při které potkají Popelku, Zlatovlásku či různá zvířátka.

„I bez zraku se dá žít plnohodnotný život se stejnými cíli, touhami, požitky, zábavou, trapasy, starostmi. Od běžné společnosti se nelišíme ničím jiným, než že svět vnímáme s vypnutým obrazem,“ říká Lukáš Valer, jeden z průvodců.

Na vlastní kůži si vyzkoušíte, jaké výzvy nevidomí lidé každý den zvládají. Máte odvahu do toho jít a zjistit, jak si ve tmě povedete vy? Neviditelná výstava přináší jedinečný interaktivní koncept expozice. Pohybovat se budete ve speciálních zatemněných místnostech, kde se i vy na chvíli stanete nevidomým. Osvětlená část výstavy obsahuje celou řadu zajímavých exponátů.

Lidé zde mohou poznat zajímavé osobnosti – nás průvodce a podívat se na věci, které v běžném životě nejsou vždy snadno k vidění – braillská abeceda, lupa na zvětšování textu, videa o tom, jak nevidomí sportují atd,“ přibližuje průvodce Jaromír Pšanský.

Žádná prohlídka není stejná jako ta předchozí. Na výstavě provází kolem dvaceti nevidomých či zrakově postižených. Co průvodce, to trochu jiná a originální cesta tmou.

Pokud zvládnete zavřít oči, nastražit uši, a důvěřovat mému hlasu ze tmy, můžete se se mnou těšit na zábavnou cestu, okořeněnou hláškami z filmů, pohádek nebo Cimrmana. Prohlídku plnou letopočtů a jiných údajů o všech obrazech a jiných uměleckých dílech, která byste mohli cestou vidět, kdyby naše výstava nebyla neviditelná,“ popisuje Lukáš Valer.

Neviditelná výstava je vhodná pro každého bez rozdílu věku, pohlaví či vzdělání. Hlavní je chuť poznávat nepoznané (neviděné) a překonat strach, který v nás tma často vyvolává. S překonáním všech obav a hranic vám pomohou nevidomí průvodci. Stanou se vašima očima a nenechají vás tápat ve tmě. 

Uvidíte i předměty, které používají nevidomí v běžném životě
Neviditelná výstava ale nabízí mnohem víc než klasickou prohlídku. Po tmě můžete degustovat víno a pivo, pochutnat si na večeři nebo přichystat velmi originální teambuilding. Pokud už si ve tmě připadáte jako doma, můžete vyzkoušet Prohlídku pro pokročilé. Pro děti tady pořádají Pohádkové prohlídky, které jim pomohou zbavit se strachu ze tmy prostřednictvím kouzelného dobrodružství.

A až se zase vynoříte ze tmy, tak vězte, že pohled na svět bude úplně jiný, než předtím…

Být ve tmě je pro lidi velká změna, někdy stres, ale také šance na chvíli změnit pohled na svět, na sebe i na život. Jde o to vystoupit z toho, co známe a zkusit prožít něco nového, čeho se sice můžeme obávat, ale někdy se tomu stejně nevyhneme,“ konstatuje Jaromír Pšanský.

Neviditelná výstava je jediná svého druhu u nás. Proto s návštěvou rozhodně neváhejte.

Pokud se zúčastníte Neviditelné výstavy, budete moci vyzkoušet, jaký je život bez zraku. Bez smyslu, skrze nějž získává mozek nejvíce informací. Celou výstavou, která změní váš život, vás budou doprovázet nevidomí nebo částečně nevidomí lidé.

Na Neviditelné výstavě se řídíte výhradně hmatem, sluchem, čichem a smyslem pro rovnováhu. Díky dočasné ztrátě zraku a obtížím při orientaci zjistíte, že svět může být i bez onoho klíčového smyslu stále krásný. Ukážou vám tady, jak se svět kolem vás mění a jak vy se měníte spolu s ním.

Neviditelná výstava se vám snaží ukázat jednak reálný svět nevidomých lidí, jednak možnosti, jak jim pomoci a porozumět.

Každých patnáct minut začíná prohlídka. Nevidomý průvodce vás provede několika místnostmi až k východu, za nímž už je světlo. Na chvíli poznáte úplně jiný život. Vyzkoušíte si, jak se pohybovat v ruchu města i v lese, jak se umýt či zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit, poznat peníze bez zraku, jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření.

V dalších prostorách výstavy vám totiž ukážou zařízení a předměty, které nevidomí v běžném životě používají. 

Pro rodiny s dětmi
Máte už okoukané všechny hrady a zámky v okolí a rádi byste vzali děti na něco akčnějšího, co by bavilo i vás? Na Neviditelné výstavě se nebudete nudit ani vy, ani vaše ratolesti.

Pro rodiče s dětmi tady připravili speciální Pohádkovou prohlídku. Děti ve tmě plní pohádkové úkoly a prožívají kouzelné dobrodružství, což jim pomáhá překonat strach ze tmy. Při prohlídce potkají Popelku, Zlatovlásku či různá zvířátka.

Pohádková prohlídka je vhodná pro děti ve věku zhruba 4 až 8 let. Koná se pouze o víkendu, trvá hodinu a je potřeba si vstupenku rezervovat alespoň den předem. To především proto, že na každého účastníka této prohlídky čeká milý průvodce, který se na Pohádkovou prohlídku specializuje a zároveň i překvapení pro každého malého účastníka. 

Více informací včetně provozní doby a cen vstupného najdete na webu neviditelna.cz.

Autor / zdroj: neviditelna.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Praha a Brno žádají poslance o možnost stanovit pravidla pro provozování sdílených kol a koloběžek

Praha a Brno usilují o posílení pravomocí obcí v případě sdílené elektromobility. Praha a Brno vyzvaly poslance, aby zohlednili specifickou situaci ve

Čeká nás výměna starých kotlů na tuhá paliva. Většinou za dva roky, ale v Praze už letos na podzim!

Staré kotle na tuhá paliva, které splňují podmínky pouze první a druhé emisní třídy, nebude možné už od září 2022 pod hrozbou vysokých pokut provozova

DNES SE STALO

HISTORIE7. června 1494

si Španělé a Portugalci rozdělují svět podle Tordesillaské smlouvy. Nově objevená Amerika měla připadnout Španělsku a Afrika a Asie Portugalsku.

KULTURA7. června 1781

byl položen základní kámen Stavovského divadla v Praze. Otevřeno bylo 21. března 1783 jako Hraběcí Nosticovo Nosticovo divadlo.

ZÁBAVA7. června 1968

v Dánsku otevřeli první Legoland – Legoland Billund.

POZVÁNKA OBRAZEM