KAM NA VÝLET / Aquacentra, koupání a vodní hrátky

Biotop Radotín.
Voda v Biotopu Radotín se čistí sama. Vyřádí se tady malí i velcí návštěvníci
Biotop Radotín. 
Autor / zdroj foto: Rostislav Zapletal/biotopradotin.cz

Biotop Radotín / Radotín

V areálu Biotopu Radotín se nachází koupací jezero, biologické (čistící) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety. Celý areál je zatravněn s umělou závlahou, provedeny byly též sadové úpravy a oplocení celého areálu. V budově zázemí v 1. patře se nachází prostory pro plavčíka a bufet včetně technického zázemí.

Koupací jezero má půdorysný tvar nepravidelného oválu připomínající ledvinu o rozměrech přibližně 62 x 75 metrů. Je umístěno ve střední části areálu. Koupací část má proměnlivou hloubku od 0,4 do 1,2 metru (neplavecká část) a maximálně 3,25 metru (plavecká část). Koupací jezero tvoří uzavřený okruh vody oddělený fóliemi od okolního prostředí.

Biologické (čistící) jezero má půdorysné rozměry 80 x 30 metrů a hloubku 0,25 až 0,85 metru. Nachází se v severovýchodní části areálu. Koupací část a vegetační zóny jsou propojeny v cirkulačním systému. V průběhu užívání se doplňuje pouze výpar. Biologické čištění probíhá v lemových zónách, v biologické části gravitačním způsobem. Vše je zaústěno zpět do nádrže. Z nádrže je tedy odváděna voda, následně přečerpávána na nejvyšší část přes gravitační filtr do biologické části a zde gravitačně stéká přes filtrační substrát zpět do bazénu.

Více informací včetně popisu všech atrakcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu Biotopu Radotín.


Historie místa
Areál Biotopu Radotín se nachází nedaleko radotínské základní školy, kde se dříve nacházela problematická čistička odpadních vod, tzv. brownfields. V letech 2013–2014 zde Městská část Praha 16 společně s Hlavním městem Prahou jako investorem stavby vybudovali areál tzv. biotopu, přírodního koupaliště. Projekt v rámci Prahy a okolí ojedinělý.

Bývalá čistička odpadních vod nebyla zlikvidována a prostor kolem ní sloužil jako skládka. V těsném sousedství ČOV do katastrofické povodně v roce 2002 sídlily Technické služby Radotín. V roce 2003 došlo k likvidaci buňkoviště TS a budovy ČOV se staly rájem bezdomovců a nepřizpůsobivých občanů.

V roce 2008 se podařilo prosadit do rozpočtu hl.m. Prahy likvidaci areálu a jeho sanaci. V tom samém roce se rada městské části začala zabývat myšlenkou koupacího biotopu. Byla vypracována první studie biotopu radotínským architektem Janem Schlitzem.

V lednu 2009 navštívilo vedení radnice Prahy 16 jihomoravské biotopy v Kovalovicích a Banticích. Na základě návštěvy byla vypracována podrobnější studie radotínského biotopu a doručena magistrátu hl. m. Prahy.

V létě 2009 došlo k likvidaci areálu ČOV a odvozu skladovaného materiálu. Problémy s duplicitním vlastnictvím některých pozemků pozdržely stavbu až do roku 2011.

V roce 2012 se poprvé biotop objevil v rozpočtu hl. m. Prahy. V roce 2013 proběhlo výběrové řízení a v polovině roku byla podepsána smlouva s vítěznou firmou. Dodavatelem stavby byly firma Ekis a Santini (odstoupila v prosinci 2012). Celý areál byl dokončen v létě roku 2014 a byl předán k užívání veřejnosti.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.